Coop Ejendomme

I Coop Ejendomme sikrer vi, at butikkerne i Coop Danmark A/S har de bedst mulige fysiske rammer og placeringer. Vi køber og sælger ejendomme, udvikler og bygger nye butikker samt udvider, flytter og konverterer eksisterende butikker. Vi administrerer også udlejningen af en lang række ejendomme og er selv lejere mange steder.

Herunder kan du se, hvor du skal henvende dig, hvis du:

  • Har ønsker, forslag eller tip til en Coop-butik et bestemt sted i landet
  • Er lejer hos Coop og har spørgsmål til administrationen
  • Er udlejer af et lejemål til Coop
  • Skal i kontakt med juridisk afdeling
  • Vil vide mere om Coop Byen

Hvis du vil vide mere om vores spændende rejse, så følg med på LinkedIn.

Visualisering 365Discount Butik I Nørresundby

Ejendomsadministration og udlejning

Coop ejer en lang række ejendomme i hele landet og administrerer selv flere lejemål – både boliger og erhverv. Derudover lejer Coop sig også ind i ejendomme udlejet af andre parter.

Har du spørgsmål til din lejekontrakt, daglig drift, betaling af leje m.m., er du velkommen til at kontakte vores ejendomsadministration på ejendomsadm@coop.dk eller tlf. 28 94 11 12.

Projektudvikling

Coop har over 1.000 butikker fordelt over hele landet, og vores projektudviklere arbejder hver dag på at finde nye placeringer, hvor det er relevant at bygge eller etablere nye butikker til glæde for vores kunder og kæder.

Savner du en butik i dit område, eller har du en idé til en placering, er du velkommen til at give os et tip.

Kontakt ang. Jylland:

Projektudviklingschef Vest Gitte Rejmers, gitte.rejmers@coop.dk

Senior projektudvikler Johnny Pedersen, johnny.pedersen@coop.dk

Senior projektudvikler Jan Englund Jørgensen, jan.englund.joergensen@coop.dk

Kontakt ang. Fyn og Sjælland:

Projektudviklingschef Øst Brian Nielsen, brian.nielsen@coop.dk

Projektchef Anders Lynge Jacobsen, anders.lynge@coop.dk

Projektudvikler Martin Jakobsen, martin.jakobsen@coop.dk

Projektudvikler Hussein Abdollah Piralinya, hussein.piralinya@coop.dk

Luftfoto Af Coop Byen

Coop Byen

Med Coop Byen forvandler vi Coops gamle lagerhaller i Albertslund til en ny bydel med 1.800 svanemærkede boliger i høj kvalitet til en fair pris - kun 13 km fra København og tæt på skov, strand og Albertslunds kulturliv.

I Coop Byen blander vi butikker, boliger, bedsteforældre og børnefamilier for at skabe et nyt kvarter, hvor lokale fællesskaber, bæredygtigt hverdagsliv og Coops historie er i centrum.

Vil du vide mere om Coop Byen, er du velkommen til at skrive til coopbyen@coop.dk. Du kan også følge med på www.coopbyen.dk

Juridisk afdeling

Juridisk afdeling i Coop Ejendomme håndterer tvister og retssager, høringssvar, miljø- og planretlige klagesager m.m.

Drejer din henvendelse sig om juridiske problemstillinger relateret til Coops ejendomme eller lejemål, kan du skrive på ejendomme.jura@coop.dk

Er din henvendelse en hastesag eller af uopsættelig karakter, kan du kontakte:

Rikke Vang, Juridisk chef, Advokat 
rikke.vang@coop.dk
5159 3214

Superbrugsen Visualisering